Библиотерапия - четенето бори депресията

Как библиотерапията влияе върху депресията

Депресията е един от най-големите проблеми на съвременния човек. Огромният стрес, динамичното ежедневие, множеството задачи, ангажименти, проблеми са източник на притеснения и оставят сериозен отпечатък върху психиката. Затова и психолози непрекъснато търсят решения от всякакъв характер. След рисуването и музиката, на фронта идва и четенето. Специалистите доказаха, че общуването с книгите е най-лесният начин да преборим депресията. Така се ражда и терминът библиотерапия, който дефинира осигуряването на поведенчески промени чрез емоционални реакции. Водещите изследването, което целяло да докаже връзката между четенето и депресията, проучило десет подизследвания, свързани с библиотерапията. Изводите са, че в минимум шест от случаите са установени значителни дългосрочни подобрения в състоянието на пациентите. Учените вече не се съмняват, че четенето може да замени таблетките при депресия.

Кои са най-добрите книги срещу депресия?

Психолозите установили, че най-добър ефект върху пациенти с депресия оказват детективските романи. От една страна ангажират мисловната дейност със загадката и от друга – дават разрешение, разкриват престъплението, т.е. краят винаги е добър. Това повишава оптимизма и подтиска тревожността. Специалистите подчертават, че аудиокнигите също имат положително въздействие, затова не бива да бъдат пренебрегвани.

Ключови изследвания, които разглеждат влиянието на библиотерапията върху лечението на депресията

Те доказват, че библиотерапията може да бъде ефективна, особено при лека до умерена депресия. Ето някои важни изследвания и открития по тази тема:

Метанализа на библиотерапията за депресия в British Journal of Psychiatry

В това изследване от 2013 г. изследователите разглеждат редица проучвания, които анализират ефекта на книги за самопомощ на базата на когнитивно-поведенческа терапия (КПТ). Резултатите показват, че книгите за самопомощ с КПТ подход могат да намалят симптомите на депресия и тревожност при хора с лека до умерена депресия. Авторите посочват, че библиотерапията е ефективна като част от самостоятелно лечение или комбинирана с други терапевтични методироучване на Грегъри Кларк (Gregory Clarke) и екипа му**
Това изследване разглежда ефектите на книги за самопомощ при депресия и включва контролирани групи от хора с различни нива на депресивни симптоми. Участниците в групата, които използват книги за самопомощ с КПТ насоки, отбелязват понижение на депресивните симптоми в сравнение с контролната група. Проучването е публикувано в списание Psychological Medicine и подчертава, че ефектът е най-силен при тези с лека до умерена депресия .

Изследване, проведено от на Чарлс Махони (Charles Mahoney) и екип за влиянието на библиотерапията върху емоционалното здраве.

В изследването, проведено през 2005 г., Махони и неговият екип анализират как литературата повлиява емоционалното здраве на участниците, като използват художествени текстове и лични истории. Те установяват, че участниците с депресия, които са чели вдъхновяваща литература, са показали значителни подобрения в настроението и намаляване на усещането за изолация. Те също така подчертават, че четенето на лични истории за преодоляване на трудности засилва усещането за съпричастност и свързаност, което е от полза за депресивните симптоми .

Изследванот Университета в Оксфорд (Oxford University) за ползите от  книги за самопомощ

Изследователите сравняват група пациенти с лека и умерена депресия, които са чели КПТ книги, с контролна група, която не е използвала такъв тип литература. Те откриват, че участниците, които четат книги с когнитивно-поведенческа насоченост, отчитат 30% по-малко депресивни симптоми след края на експеримента. Проучването сочи, че четенето на такива книги подпомага саморегулацията на негативните мисли и чувствата .

Тези изследвания показват как книгите, особено тези с КПТ насоченост, могат да бъде полезно допълнение към лечението на депресията.